Sprzęt do jazdy figurowej

Rolki do jazdy figurowej pod wieloma względami różnią się od rolek rekreacyjnych.

Buty do jazdy figurowej na rolkach są identyczne z używanymi przez łyżwiarzy figurowych. Produkuje się je ze skóry lub zbliżonych do niej właściwościami materiałów dzięki czemu łatwo układają się one do kształtu stopy i nie powodują znanego z plastikowych rolek uczucia sztywności. Inną różnicą jest brak klamr stosowanych w rolkach rekreacyjnych. W ich przypadku używa się tylko długich sznurówek, które mocno i precyzyjnie umiejscawiają stopę. Konstrukcja buta łyżwiarskiego zapewnia odpowiednie ustawienie stopy i umożliwia mocne ugięcie w stawie skokowym niezbędne do efektywnej jazdy na rolkach. Właściwie dobrany but cechuje się też bardzo dobrym trzymaniem bocznym niwelującym ryzyko urazu. Buty łyżwiarskie są dużo ładniejsze od typowych rolek, co dodatkowo podkreśla unikalny charakter jazdy figurowej.

Szyny (rolki) do jazdy figurowej wykonane są z lekkich stopów lub aluminium mają przeważnie 3 lub 4 kółka ustawione w lekki łuk, co ułatwia wykonanie elementów takich jak trójki, zwroty, piruety. Najbardziej charakterystyczną cechą rolki figurowej jest umiejscowiony z przodu gumowy hamulec tzw. stoper podobny do używanego we wrotkach. Wbrew pozorom nie wykorzystuje się go do zatrzymywania tylko do wykonywania elementów jazdy figurowej: umiejscowienia piruetu, kroków, skoków kopanych (toeloop, flip lutz). Chroni on też przed upadkiem w przód spowodowanym niekontrolowanym „poślizgnięciem” na przednim kółku.

Wszystkie dostępne w sprzedaży szyny do jazdy figurowej oraz buty łyżwiarskie produkowane są za granicą (USA, Tajwan, Włochy, Kanada) wpływa to niestety na ich stosunkowo wysoką cenę detaliczną w Polsce. Są to jednak produkty wysokiej jakości, wytrzymałe i zapewniające komfort użytkowania, a w związku z rosnącym zainteresowaniem jazdą figurową na rolkach, używany sprzęt można bardzo łatwo odsprzedać.

Naszym partnerem jest SKLEP SPIN – największy sklep ze sprzętem do jazdy figurowej na rolkach, wrotkach i łyżwach. Znajdą tam Państwo wszystko co jest potrzebne, aby zostać mistrzem jazdy figurowej 🙂

LINK DO SKLEPU -> TUTAJ